V dobi neprestanega napredka in in industrializacije proizvodnje je ključnega pomen, da ohranimo tudi rokodelska znanja, saj nam prinašajo poleg zgodovinskega vpogleda v stara znanja tudi ohranjanje najbolj osnovnih tehnologij, ki so temelj naše civilizacije. So tudi prvinski stik z naravo, njenimi viri in njihovo uporabo v naš namen. Kljub nenenakemu boju z industrijskimi izdelki, katerim po oceni in hitrosti izdelave ne morejo konkurirati, so rokodelski izdelki v veliki večini primerov kvalitetnejši glede roka trajanja. Obenem so neprimerno bolj ekološki in trajnostni. Skozi oko kamere sem skušal zajeti nekaj dejavnosti, kjer so človekove roke in njihova spretnost ter znanje nepogrešljivi in vedno bolj cenjeni.
Izdelava godal
Izdelava godalnih inštrumentov zahteva leta raziskovanja, učenja pri mojstrih iz mesta Cremona in potrpežljivega ročnega dela. Poznavanje materialov, ki so primerni za pravilno resonanco in njihova obdelava je umetnost sama zase. Instrumenti so unikatni in vsak zase ima svoj karakter, ki se ujame z interpretom ali pa tudi ne. Mojster Skaza v vsak svoj izdelek vdihne strast, kar cenijo mnogi glasbeniki. Izdelava violine lahko traja tudi nekaj mesecev truda, ampak kljub temu so vredni čakanja.
Kamniške majolike
Kamniške majolke so prepoznavni znak mesta Kamnika in imajo poleg spominske vrednost tudi čisto praktično vrednost kot vrč za tekočine. Njihova izdelava poteka v več fazah, kot so ulivanje glinene tekočine v kalup, sušenje in nato ročna poslikava. Največkrat so okrašene s podobo Veronike, ki je del kamniške mitološke zgodovine. Po poslikavi sledi žganje v peči na tempereturi , ki presega 1000 stopinj in naredi pododo vodoodporno in ji da gladko in sijočo površino.
Pletenje košar
Kljub množični ponudbi industrijske posode, so v naših krajih še vedno prisotni tudi pletarji. Njihovi izdelk so narejeni iz različnih hitrorastečih vrst rastlin, kot so vrba, leska, itd… in so uporaben predmet za vsakdanjo rabo. Ko gre za estetki in naravni videz, pa nimajo para. Shranjevanje sadja v takih pletenih košarah nam poleg prijetnega videza preprečuje tudi plesnivost, ki je posledica hermnetično zaprtih posod in visoke vlage.
Lončarstvo
Lončarstvo je eno izmed najbolj starodavnih znanj, ki jih je osvojila človeška civilizacije. Oblikovanje raznih posod za shranjevanje, kuho in pečenje hrane je ključnega pomena za življenje. Tako se tehnika izdelave praktično ni spremenila že tisočletja, material pa prav tako ostaja enala – glina, kki jo z žganjem spremenimo v obstojno in trpežno keramiko. Za kvalitetni izdelek je potrebno dobro poznavanje materiala in tehnike izdelave, da iz kosa surove gline izvabimo željeno obliko, jo pravilno sušimo in žgemo. Keramični izdelki imajo poleg estetske vrednosti tudi vse kvalitete naravnih materialov.
Krznarstvo in izdelava pergamenta
Čeprav je krzno v današnjih časih izgubilo na pomenu, pri katerem je velik delež tega prispeval tudi etični vidik glede pridobivanja surovin, so izdelki iz tega materiala v določenih primerih še vedno boljši od vseh umetnih, kar se tiče zadrževanja toplote. V materialih, ki nam ga dajejo živali pa svoje mesto najde usnje. Kljub temu, da imamo industrijske obrate, kjer se kože predelujejo v usnje, je ročno strojenje še vedno cenjena rokodelska obrt. Ročno strojeno usnje je bolj trpežno, poleg tega pa za strojenje ne uporablja strupenih kemikalij. Posebno unikatno pa je izdelovanje pergamenta, ki je bil do izuma papirja edini material, na katerega so včasih pisali in je napram papirju veliko bolj obstojen. Večinoma je izdelan iz kože mladih ovc ali koz in nato brušen do prosojnosti. Današnje vrednosti kot množičen material seveda nima, se pa uporablja v namen restavriranja starih knjig in dokumentov.
Izdelava harmonik
Harmonika kot instrument je v taki ali drugačni obliki del mnogih tradicionalnih in sodobnih glasbenih stvaritev. Sploh v jugozahodni in osrednji Evropi se smatra kot tradicionalno glasbilo za ljudsko glasbo. Gre za precej zapleten instrument, ki pri svoji izdelavi potrebuje spretne roke in dobro poznavanje glasbe, da z uglasitvijo in iz nje izvabimo točno take tone, kot morajo biti. Končen izdelek je vrhunsko dodelan instrument in služi glasbeniku vrsto let.
Kovaštvo
V starodavnih časih je bil kovač poseben človek, ki so mu pripisovali skoraj nadnaravne moči. Iz kamna (rudnine) je znal s pomočjo ognja izvabiti nov material, s katerim se po trpežnosti in trdnosti ni moglo primerjati ničesar. Poleg tega pa je iz tega materiala izdelal uporabne predmete, ki so bili kljub nenehni uporabi praktično trajni. Pa naj je šlo za orodje ali orožje. Sodobna metalurgija je te procese v veliki meri industrializirala, kljub temu pa so rokodelski kovači še vedno zelo cenjeni pri izdelavi unikatnih lovskih ali kuhinjskih nožev, prav tako pa pa ljudje cenijo tudi druge izdelke umetelnega kovaštva. Za izdelavo predmetov iz železa (jekla) je potrebno znanje metalurgije, zagnanost in trdo delo.
Preja tkanin
Oblačila izdelana iz naravnih materialov so kljub množični proizvodnji zelo cenjena med ljudmi, ki cenijo zdravje in udobnost. Obleka je bila ključnega pomena že v daljni zgodovini, ker nas je ščitila pred zunanjimi vplivi, poleg tega pa je izražala naš status in pripadnost. Poleg usnja je bil edini trajnostni material za izdelavo obleke naravno rastlinsko vlakno ali dlaka domačih živali. Izdelava prediva iz lanu ali ovčje dlake je bila največkrat domena ročnega dela ženske populacije in tako je bilo tudi do začetka industrializacije. Izdelavo oblačil od vlakna do tkanine moramo kot kuturno dediščino spoštovati in ohraniti.
Čevljarstvo
V poplavi dandanašnje izbire se dostikrat ne zavedamo pomena izdelkov, kot so čevlji. Današnji čevlji so potrošniško blago, ki ga večinoma zavržemo po kratkem času in ga niti ne skušamo popravljati, ker je popravilo predrago ali celo nemogoče. Še ne tako dolgo nazaj pa je bil par čevljev pravo premoženje in mnogi otroci iz skromnejšega podeželeskega področja so prve svoje čevlje dobili šele v nastniških letih. Do takrat pa so večinoma hodili naokrog bosi. Izdelava čevljev je bilo zahtevno delo in obuvala so bila zato draga in težje dostopna. Praviloma so imeli ljudje v lasti le po en ali dva para čevljev, ki so jih imeli v uporabi dolga leta. Tudi danes se kljub množični izdelavi obuval še vedno ponekod najde znanje ročnega dela, ki pa počasi izumira.